Akustik Kumaş Nedir?

Akustik panellerin kaplanmasında kullanılan ve panellerin akustik özellikte olmasını sağlamanın yanında da dekoratif bir görüntü oluşturan kumaşlara akustik kumaş denilmektedir. İki tür akustik kumaş vardır. Bu kumaş çeşitlerinden birincisi ahşap olan akustik panellerin arkasında kullanılan keçe kumaşlarıdır. Diğer tür akustik kumaş ise panellerin ön yüzünün kaplanmasında kullanılan ve panellere hem estetik görüntü hem de akustik olma özelliği katan kumaşlardır. Bu kumaşların ses emici özellikte olması panellerde istenilen akustik olma özelliğini de büyük ölçüde destekliyor.

Akustik kumaşlar dekoratif bir görüntü oluşturma noktasında da kullanıcıya yaratıcı fikirler oluşturma noktasında ilham veriyor. Akustik kumaşlarla kaplı olan bu paneller hem duvarlarda hem de tavanda oldukça şık bir görüntü oluşturuyor.

Basit bir şekilde, bir “Akustik Kumaş” akustik özellikleri nedeniyle akustik emilim ürünlerinde kullanıma uygun bir kumaştır. Akustik kumaş nedir? odaları nemlendirmek, yansımaları gidermek ve bir odanın doğal ses aralığından fazla veya istenmeyen frekansları filtrelemek için geliştirilmiştir. Bu kumaşlar, genellikle köpük malzemeler, kaba lifler ve keçe gibi bir bez ile stüdyolarda, etkinlik yerlerinde, seminer odalarında, ofislerde, otel odalarında kullanılır.

   

Akustik kumaşlar, sesin en az gürültüyle ve herhangi bir yüzey yansıması olmadan geçmesine izin verir. Akustik kumaş, hoparlör örtüsü olarak; profesyonel ses ve araç ses sistemlerinde, sahne binasında duvar kaplamasında, fuar standında ve iç mekan tasarımında ve akustik panelleri ve emicileri saran hoparlör ızgarası kapakları için kullanılır. Ayrıca akustik kumaş araç ses sistemleri için de kullanılabilecektir.

Akustik paneller de dahil birçok akustik arıtma ürünü estetik nedenlerle akustik kumaşla kaplıdır. Bu kaplamalarda kullanılan kumaş, iç mekandaki akustik malzemenin düzgün çalışması adına akustik olarak şeffaf olmalıdır. Akustik olarak şeffaf olması akustik kumaşın hava geçirebilmesi anlamına gelmektedir. 

Bir Kumaşın Akustik Olarak Şeffaf Olduğunu Nasıl Anlaşılır?En çok kullanılan yöntem, kumaşa üflemektir. Kumaş, havanın kolayca geçmesine izin veriyorsa, sesin akmasına izin verecek ve akustik bir kumaş olduğu belli olacaktır.

Akustik Kumaş Çeşitleri

Akustik panelleri, hoparlörleri ve amplifikatörleri sarmak veya doğrudan duvara monte etmek için kullanılan farklı akustik kumaşlar vardır. Akustik duvar panellerini sarmak için akustik kumaş, sesi yüzeyden yansıtması yerine, akustik bir panele ses enerjisinin girmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hoparlör kumaşı, sesin hoparlörden sınırsız olarak hareket etmesini ve yayılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Yanmaz kumaş, A sınıfı yanmayan kumaştır ve ofislerde ortam gürültüsünü ve sesini azaltmak için orta ile yüksek frekanslı sesleri emebilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Panel Kumaşları

Akustik panelleri, bölmeleri, tavanları ve diğer akustik alt tabakaları kaplamak için kullanılan A sınıfı yangına dayanıklı polyester kumaşlar gibi çeşitli panel kumaşlar vardır. Bu kumaşlar akustik performans için özel olarak tasarlanmıştır ve sesin geçmesine izin verir. 0,05 gibi düşük NRC değerine sahip kumaşlar da hoparlör ızgarası bez olarak kullanılabilir.

 

Akustik Panel Kumaş

Genellikle akustik alt tabakaları sarmak veya örtmek için kullanılır