Akustik Kumaş Özellikleri

Ses yalıtımı sağlanmak istenen yerlerde kullanılan akustik kumaş, özel malzemelerden üretilen ve birçok avantaja sahip olan bir üründür. Akustik kumaş, çağımızın son teknolojisi ile üretilmekte olup, uygulandığı mekanlarda yıllar boyunca güvenle kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan iki tip akustik kumaş mevcuttur.

Akustik Kumaşların Çeşitleri ve Nitelikleri

Akustik kumaşlar, ahşap panellerin arkalarında kullanılmak üzere tasarlanan birinci sınıf keçe akustik kumaş ve panelin ön tarafına kaplanmaya uygun olan kumaş yüzeyli akustik kumaş olmak üzere iki türlüdür. En önemli akustik kumaş özellikleri arasında bu kumaşların uygulandıkları ortamda ses düzenini sağlamaları bulunmaktadır. Kullanıldıkları alanın ses akustiğini düzenleyen akustik kumaşlar, bu özelliği dolayısıyla sesin eşit miktarda yayılmasına ihtiyaç duyulan mekanlarda tercih edilebilmektedir.

Akustik kumaşların diğer bir özelliği, çam reçinesi gibi doğal malzemelerden üretilmesidir. İçeriklerinde kanserojen ve insan sağlığına zarar veren hiçbir madde bulunmamaktadır.

Akustik Kumaşların Kullanım Alanları Nelerdir?

Ses yalıtımına en çok ihtiyaç duyulan alanlar, konferans salonları, toplantı odaları, müzik konserlerinin verildiği kapalı mekanlar veya müzik kayıtlarının yapıldığı stüdyolardır. Bunun dışında film stüdyoları, sinema salonları gibi alanlarda da bu tür yalıtım uygulamaları yapılmaktadır. Bu alanlarda uygulanan yalıtım ile dışarıdaki seslerin içeri girmesi engellendiği gibi aynı zamanda içeriden yankılanan sesin de çevreyi rahatsız etmesinin önüne geçilmektedir. Aynı zamanda bu kumaşların sahip olduğu akustik özellik, ortamdaki sesin eşit, dengeli ve kulağı rahatsız etmeyecek biçimde yayılmasına yardım etmektedir.

Akustik Kumaş Kullanımının Avantajları

Bu kumaşlar, yüksek performansa sahip olmasına rağmen, profesyonel bir uygulama ile monte edilmezse, gereken etkiyi sunmazlar. Kumaşların uygulanmasından önce, uygulama mekanının incelenmesi ve mekanın özelliklerine uygun bir kumaş seçilmesi şarttır. Ayrıca uygulama sırasında kullanılan panellerin de gereken niteliklere sahip olması, uygulamanın başarısını arttırmaktadır.

Akustik Kumaş Teknik Özellikleri

Bu kumaşlar, uygulandıkları mekanda kalıcı bir yalıtımı sağlayabilirler. Yani bir kez uygulandıkları zaman, hiçbir bozulmaya uğramadan kullanılabilirler. Dayanıklı malzemelerden elde edilen bu kumaşlar, sünger zemin, tahta panel, köpük, yankı paneli gibi alanların üzerine kaplanmaya uygundur. Bununla birlikte kumaşların çeşitli renk ve model seçeneklerinin bulunması, uygulandıkları mekanda şık bir görüntü sunmaktadır.

S.S.S.

  1. Akustik kumaş nedir?
  2. Akustik kumaş nerelerde tercih edilir?
  3. Akustik kumaşın uygulama ve kullanım alanları?
  4. Akustik kumaşlar ile panel yapımı?

Akustik Kumaş Özellikleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin 0 (216) 487 00 61 ‘den Bizlere Ulaşabilirsiniz.