Akustik Kumaş Panel

Akustik, ses geçirmeyen malzemelerin genel özelliğine verilen isimdir. İş yerlerinde, gürültü çıkaran ve ses yalıtımı gerektiren makine dairelerinde, asansör odalarında, TV, radyo ve benzeri yayın evlerinin kayıt odalarında, hastanelerde, özel toplantı salonlarında, bina altındaki AVM’lerde, konferans salonlarında ve sinema salonlarında, akustik ürünler tercih edilmektedir. Kumaş panel kategorisinde şık ve estetik kullanım özelliklerine sahip olan bu ürünler, uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilir. Kumaş yüzeyi temizlenebilir özelliklere sahiptir. Ses emici özelliğine sahip olan bu ürün, ses dalgalarını absorbe ederek, etkili ses yalıtımı meydana getirmektedir.

 Yankıyı Önlemektedir

Tabanı fayans olan salonlarda ve konferans salonlarında yankı çok fazla olur. Bu nedenle yankıyı önlemek için akustik malzemeler kullanılır. Akustik düzenlemelerde kumaş panel, seçenekleri solid yapıştırıcılarla tavana veya duvara kolaylıkla yapıştırılabilir. Üzeri kumaş kaplı olduğu için dekoratif özellikleri bir arada bulundurmaktadır. Kendinden yapışan modelleri de vardır. Akustik kullanım özellikleriyle, gerek dışarıdaki ses olsun, gerekse içerideki ses olsun, olduğu yerde kalır. Ses geçişini maksimum azaltan bu sistemlerle, gürültü problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Gürültünün sorun olduğu bütün mekanlarda rahatlıkla kullanılan bu malzemeler, birinci sınıf gürültü önleyicidir.

 Kolay Montaj Özelliklerine Sahiptir

Üzeri kumaş kaplı olan bu ürünler direkt olarak yapıştırılabilir. Yumurta, labirent ve pramit desenli süngersi akustik ürünler gibi etkilidir. Ses yalıtımının yanı sıra, ısı yalıtımını da gerçekleştiren bu ürünlerle, yakıt giderlerinizde azalır. İstediğiniz boyutlarda kesebilirsiniz. Duvara yapıştıracağınız zaman etkileyici görüntüyü meydana getirebilirsiniz. Geometrik şekillerde kesilebilen bu ürünlerle çok güzel desen çalışmaları yapabilirsiniz. Neme karşı dayanıklı olduğu için, nemli ortamlarda kullanılabilir. Ayrıca çürüme veya kokma gibi durumlar meydana getirmez. Bu işi yapan firmalar, kaplama yapılacak alanı, enine ve boyuna ölçtükten sonra, zemini incelerler.

Zemin sağlam ve temiz olmalıdır. Yağlı veya kirli zeminlerde başarılı bir montaj meydana gelmez. Duvar sıvaları dökülüyorsa, bu zeminlere de akustik kumaş panel uygulaması yapılamaz. Zeminin sağlam ve temiz bir hale getirilmesi gerekir. Ölçüler alındıktan ve zemin temizlendikten sonra, arzu edilen dekor tasarımlarına göre bu paneller kesilir. Daha sonra düz olacak şekilde tek tek yapıştırılır.

Yazıda Neler Var?