Ses Yalıtımı

Ses izolasyonunu sağlayan temel sistemlere ses yalıtımı adı verilmektedir. Gelişen teknoloji ve endüstri ile birlikte &100 oranında başarı sağlayan birçok ses yalıtımı sistemi kurulmuştur. Ana amacı bir sesin dışarı çıkmasını engellemek ve sesler arası akustik dengeyi sağlamaktadır. Birçok farklı alanda farklı türde ses yalıtımı kullanılmaktadır.Üretilen ve satışa sunulan fazla çeşitte ses yalıtımı olsa da hem kullanım kolaylığı hem de fiyat seçenekleri sunmaktadır. Aynı zamanda ses yalıtımlarının yangın önleyici gibi kullanım alanları da mevcuttur. Genellikle stüdyo ortamlarında profesyonel ihtiyaç için kullanılır. Aynı zaman kimi üst düzey iş yerlerinde iş performansını arttırmak ve gerekli olan iş ortamını sağlamak amacıyla da ses yalıtım özellikleri çoğunluklu olarak kullanılmaktadır.

 Ses Yalıtımı Çeşitleri Nelerdir?

Ses yalıtımları piyasa içerisinde sağladığı kullanım avantajları ve içerdikleri maddeler gereğinde çeşitlilik arz etmektedir. Bunların başında akustik süngerler yer almaktadır. Küçük ölçeklere sahip oldukları için maliyeti en düşük olan ses yalıtım çeşitleri arasında yer alır. En bilinen çeşitleri akustik yumurta, akustik piramit ve akustik labirent sünger modelleridir. Kolay kesilme özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Montaj işlemi çok kolaydır ve ekstra profesyonel bir ekibe ihtiyaç duyulmaz.

Takoz ve şilte çeşitleri bulunan kauçuk tipi ses yalıtımları da son on yılda giderek artan bir talep ile kullanılmaktadır. Artık kullanımda yer almayan araç lastiklerinden üretilir. Kauçuk maddesi sert bir plastik olduğu için sesi emme yöntemleri içermektedir. Kauçuk modeli ses yalıtımları genellikle kişisel kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Ahşap akustik paneller de sıklıkla değerlendirilen ve satın alınan ses yalıtım türleri arasında yerini almıştır. Sesi kesme özelliklerinin yanı sıra akustik dengeyi sağlamak açısından da son derece önemli ürünlerdir. Çağrı merkezlerinde ve iş yerlerinde en fazla tercih edilen ses yalıtım çeşidi olarak lanse edilmektedir.

Ses Yalıtımı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ses yalıtımı yaptırırken dikkat edilecek en önemli husus ihtiyaca göre malzeme seçmektir. Aksi takdirde hiç ihtiyaç duyulmadığı halde çok daha yüksek meblağlar ödeme durumuna düşülebilir. Bununla birlikte akustik dengenin gerekli görüldüğü yerlerde ekstra malzeme tercihinde bulunulmalıdır.